2015-06-14

Ekipa konserwatorska zakończyła pracę nad freskiem w prezbiterium przywracając mu jego pierwotne piękno. Fresk został namalowany przez Stefana Wojciechowskiego w 1938 roku. Po wojnie w ramach prac konserwatorskich został on przemalowany, z czasem doszło naturalne zabrudzenie polichromii. Prace konserwatorskie polegały na usunięciu brudu i przemalowań oraz uzupełnieniu wszystkich brakujących fragmentów. Prace wykonali Dagmara Kończalska i Piotr Trybuszewski.

Równocześnie  ta sama ekipa konserwatorska rozpoczęła prace przy ołtarzu głównym, który w najbliższy wtorek zostanie w całości przetransportowany do pracowni konserwatorskiej w Chełmży.

1 czerwca została również podpisana umowa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie kapitalnego remontu całego dachu na kościele łącznie z konserwacją XIV-wiecznej więźby dachowej.

* * *

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy ostatnie rachunki za energię elektryczną zużytą przez cały sezon grzewczy. Przypominam więc o prośbie skierowanej do wszystkich rodzin w parafii o składaniu swoich dorocznych ofiar na cele remontowe, w szczególności na opłacenie ogrzewania kościoła zimą. Do tej pory swoje ofiary złożyła połowa rodzin w parafii.

* * *

Zapowiedzi przedślubne pierwsze: Ewelina Rutkowska z Przeczna i Piotr Wójcik z Górska

* * *

W najbliższym tygodniu mamy w naszej parafii 8 solenizantów noszących imię: Jolanta, Elżbieta, Marek, Alicja i Alojzy. Solenizantom życzymy wielu łask Bożych i opieki waszych patronów od chrztu świętego.

* * *

N    - 14.VI -   8.00 - +Albin Sobiech (1r)

                      10.30 - w intencji wszystkich Parafian

Pn  -  15.VI - bł. Jolanta, zakonnica, +1298

                      18.00 - +Barbara Cybulska (9r)

Wt   - 16.VI - św. Alina, męczennica, +640

                        8.00 - +Alfons Wikariak

Śr    - 17.VI - 18.00 - +Tadeusz Walicki

Czw- 18.VI - św. Elżbieta z Schónau, dziewica, +1164, św. Marek, męczennik, + III w.

                    17.00 - +Józef Amtmański

Pt    - 19.VI -  8.00 - +Stanisław Kwiatkowski (int. z pogrzebu)

N    - 21.VI - św. Alojzy Gonzaga, zakonnik, +1591, św. Alicja, zakonnica, +ok.1400

                     8.00 - w intencji wszystkich Parafian

                   10.30 - 90 urodz. Władysławy Amtmańskiej