13 września - pielgrzymka do Fatimy

W roku jubileuszu w 100. rocznicę objawień Matki Bożej odbyło się wiele pielgrzymek do Fatimy. Udało się i naszej maleńkiej 5-osobowej grupie przeżyć 3-dniowe rekolekcje w miejscach objawień. Nie korzystając z pośrednictwa biur turystycznych do­świadczyliśmy szczególnej opieki Maryi. Również koszta całej pielgrzymki okazały się bardzo atrakcyjne - łącznie jedynie 1.370 zł od osoby! Do tego należy doliczyć własny prowiant, który każdy przywiózł z Polski, aby nie korzystać z miejscowych restauracji. Należało tylko dokupić wodę…

Jak to się udało? 11 września o godz. 5.00 odprawiliśmy Mszę świętą w kościele parafialnym w Przecznie i wyjechaliśmy do Torunia, skąd o godz. 7.00 wyruszyliśmy autobusem OKbus na lotnisko w Modlinie. Stamtąd o godz. 13 wylecieliśmy do Lizbony. Z lotniska autobusem AER-BUS-2 dotarliśmy po 45 minutach na główny dworzec autobusowy w Lizbonie, skąd co pół godziny kursują autobusy do Fatimy. Pozostał już tylko spacer do miejsca noclegowego, które opatrznościowo udało się wcześniej przez internet zarezerwować w pobliżu sanktuarium w Cova da Iria. Wieczorem mogliśmy się więc pomodlić pry­watnie w miejscu objawień Matki Bożej.

Drugi dzień miał charakter pieszej pielgrzymki drogami, którymi często wędrowali pastuszkowie Łucja, Hiacynta i Franciszek. Z Cova da Iria doszliśmy do Rotunda SuI, aby odprawić drogę krzyżową, której 14 stacji ufundowali Węgrzy wygnani ze swojej Ojczyzny po 1956 roku. Stację 15 dobudowali już w 1992 roku jako wyraz swojej wdzięczności za odzyskaną niepodległość.

Po odprawieniu drogi krzyżowej doszliśmy do Aljustrel - wioski, w której nawiedziliśmy dom rodzinny Hiacynty i Franciszka oraz dom rodzinny ich kuzynki Łucji. Następnie wyruszyliśmy do ich kościoła parafialnego w Fatimie, gdzie Pastuszkowie byli ochrzczeni, zaś Lucja przyjęła pierwszą Komunię świętą. W tym kościele parafialnym udało się nam odprawić Mszę świętą ofiarowaną w intencji całej naszej parafii w Przecznie.

Po takim duchowym przygotowaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną zatrzymując się dłużej w miejscach objawienia się anioła przy studni koło domu Łucji (Porço do          Arneżro) oraz na zboczach Cabeço. Wielką pomocą w duchowym pielgrzymowaniu służyła nam książka Wincentego Łaszewskiego "Duchowy przewodnik po Fatimie". Pielgrzymując pieszo odmawialiśmy kolejne części Różańca i wsłuchiwaliśmy się w opis wydarzeń sprzed 100 lat, które spisała s. Łucja. Po powrocie do Cova da lria uczestniczyliśmy w głównych uroczystościach, które rozpoczęła o godz. 21.30 procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej, a zakończyła uroczysta Msza święta

W trzecim dniu naszego pielgrzymowania (13 września) podążaliśmy duchowo szlakiem objawień Maryi. Po głównej Eucharystii o godz. 10.00, i rozważeniu treści pierwszych objawień Pięknej Pani od 13 maja do 13 lipca 1917 roku, wyruszyliśmy znaną nam już trasą do Valinhos - miejsca objawienia Maryi w dniu 19 sierpnia. Natomiast pod wieczór wzięliśmy udział w kolejnej procesji światła w Cova da Iria.

W ostatnim dniu po rannej Mszy świętej każdy miał czas na osobistą modlitwę, aby w południe rozpocząć drogę powrotną do Polski.