Kongres "Ku trzeźwości Narodu"

Fundacja Światło–Życie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego w Toruniu mają zaszczyt zaprosić do udziału w Kujawsko-Pomorskim Kongresie „Ku trzeźwości Narodu”, który odbędzie się w czwartek 14 czerwca 2018 r.

Kongres „Ku trzeźwości Narodu” jest kontynuacją Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w dniach od 21 do 23 września 2017 r. pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Celem tej inicjatywy jest integracja działań wszystkich środowisk starających się walczyć z plagą alkoholizmu w naszej Ojczyźnie: rządu i parlamentu, władz samorządo­wych, szkoły, rodziny i Kościoła. Inspiracją jest ogłoszony przez Zespół Konferencji Episko­patu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości „Narodowy Program Trzeźwości”. Aby wyjść z doświadczenia bezsilności w walce z plagą alkoholizmu i innych uzależnień spróbujmy zjednoczyć wszystkie siły osób i instytucji działających w naszym Województwie.

PROGRAM

godz. 10.00 - Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu - sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Liturgia ze wspomnienia liturgicznego bł. bpa Michała Kozala (kolor czerwony)

godz. 11.30sesja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko–Pomorskiego w Toruniu przy Placu Teatralnym 2 (sala Patio na I piętrze)

11.30 -- Cz. I -  WYKŁADY

            wystąpienie - marszałek Piotr Całbecki 

            wystąpienie - bp Wiesław Śmigiel 

            wystąpienie - poseł Anna Sobecka (list)

1. „Ku trzeźwości Narodu” - prof. Krzysztof Wojcieszek

2. „Odpowiedzialność rodziny i szkoły” - Jolanta Terlikowska

13.00 - 13.30 - Przerwa na kawę, ciasto i kanapki

13.30 - Cz. II - WYKŁADY

3. „Odpowiedzialność państwa i samorządu lokalnego w trosce o trzeźwość” - dr Wojciech Kosmowski 

4. „Odpowiedzialność Kościoła” - ks. prof. Piotr Kulbacki 

5. Programy i projekty Urzędu Marszałkowskiego

14.30 - 15.30 - Cz. III - DYSKUSJA PANELOWA

Wszystkich kapłanów wraz z wiernymi zapraszamy do uczestnictwa we Mszy św. Szczególnie gorąco prosimy o modlitwę, gdyż skuteczna walka z nałogami wymiarze społecznym przekracza ludzkie siły.

Osoby, które pragną uczestniczyć w sesji wykładowej proszone są o zgłoszenie swojego uczestnictwa telefonicznie (606-48-66-70) lub mailowo (malgorzata.kalaczynska@gmail.com) ze względu na ograniczoną ilość miejsc. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Do uczestnictwa w całości Kongresu szczególnie zapraszam tych, którzy pragną podjąć inicjatywę i współorganizować podobne przedsięwzięcia w wymiarze powiatowy lub miejskim.

ks. Wacław Dokurno

Moderator Diecezjalny Krucjaty Wyzwolenia Człowieka